Jupitel - Elektronika dla przedsiębiorczych


Idź do treści

Generatory sygnalów SDTV, HDTV i PC

Dla Serwisu RTV

Generator CPG-15HT/HTR/HTRI

Generator
telewizyjnych sygnałów testowych wysokiej rozdzielczości HDMI, DVI, YPbpR, XGA oraz tradycyjnego sygnału CVBS-PAL B/G został skonstruowany na potrzeby fabryk telewizorów, jako przyrząd służący do automatycznej kontroli gniazd przyłączeniowych i do innych zautomatyzowanych testów produkcyjnych. Cechy funkcjonalne, konstrukcja mechaniczna oraz dopracowane układy zabezpieczeń ESD, a także zastosowanie profesjonalnych gniazd przyłączeniowych czynią z CPG-15HT/HTI/HTR/HTRI poważną konkurencję dla znacznie droższego sprzętu renomowanych marek.

Wszystkie wyjściowe tory sygnałowe (zarówno wizyjne jak i foniczne) komutowane sąniezależnie - wyboru aktywnego wyjścia dokonuje użytkownikręcznie lub z dołączonego komputera PC. Ułatwia to testowanie sprawności gniazd wejściowych odbiornika na linii produkcyjnej, gdzie jest istotne aby w danym momencie czynne było tylko źródło sygnału na jednym wejściu.

Obrazy testowe

Dostępne obrazy testowe pokazano na ilustracjach obok. Dowolny obraz może być wyświetlony w dowolnym dostępnym formacie.

Formaty TV wysokiej rozdzielczości
CPG-15HT/HTI/HTR/HTRI wytwarzają sygnały telewizji standardowej (SDTV) i wysokiej (HDTV) rozdzielczości w 10 różnych formatach wyświetlanych z międzyliniowością i bez (patrz: ). Sygnały w tych formatach dostępne są na wyjściach YPbPr, a dla generatorów w wersjach HTI i HTRI, także na wyjściu HDMI. Dla zwiększenia trwałości połączeń do wyprowadzenia sygnałów YPbPr zastosowano konektory typu BNC.


Formaty komputerowe
CPG-15HT/HTI/HTR/HTRI wytwarzają wizyjne sygnały komputerowe w 15 różnych formatach (patrz: tablica). Sygnały te są wyprowadzone na złącze D-SUB 15pin.

Tradycyjny sygnał telewizyjny

Generatory CPG-15HT/HTI/HTR/HTRI wytwarzają podstawowe sygnały RGB formatu 720x575i (fH=15.625kHz, fV=25Hz), które wraz z towarzyszącym im przebiegiem synchronizacji dostępne są na wyjściu SCART*. Sygnały te przetwarzane są ponadto na standard S-VHS (Y+C na wyjściu SCART* oraz gniazdach BNC) oraz na sygnał CVBS standardu PAL B/G (dostępne na SCART* + BNC). Generatory w wersji CPG-15HTR oraz CPG-15HTRI zostały dodatkowo wyposażone w pełnozakresowy (48÷880MHz) modulator w.cz. umożliwiający kontrolę toru w.cz/p.cz odbiornika. Przestrajania modulatora dokonuje się poprzez wybór jednego z 360 fabrycznie zaprogramowanych kanałów (wszystkie kanały standardów B/G, I, D/K i inne).
*) - zamiast typowego gniazda SCART dla podniesienia trwałości urządzenia zastosowano konektor komputerowy typu DB-25. Do podłączenia odbiornika TV stosowany jest specjalny kabel przejściowy.

Teletekst
Generatory CPG-15HT/HTI/HTR/HTRI generują sygnał teletekstu zgodny z normą ETS 300 706. Dostępnych jest sześć stron z treścią umożliwiającą kompleksową kontrolę dekodera teletekstu oraz osiem podstron zawierających różne wersje narodowych zestawów znaków. Sygnał teletekstu dostępny jest na wyjściach CVBS, Y+C oraz RGB.

Funkcja Superimpose
Złącze SCART odbiornika telewizyjnego posiada wejścia RGB i Fast_Blanking służące do wtrącania napisów OSD pochodzących z urządzenia zewnętrznego. Sygnały takie dostępne są także na gnieździe SCART generatorów CPG-15xxx. Sygnał Superimpose jest generowany w identyczny sposób dla każdego obrazu testowego i można go uaktywnić w celu testowania wejść RGB i Fast_Blanking odbiornika. Treścią sygnału Superimpose są trzy pionowe pasy w kolorach podstawowych umieszczone na środku ekranu.

Fonia
Sygnały audio w generatorach CPG-15HT/HTI/HTR/HTRI dostępne są niezależnie od wybranego formatu obrazu. W kanale prawym generowany jest ton 400 Hz, a w kanale lewym 1 kHz. Fonię można uaktywniać na wyjściach BNC oraz SCART, dostępna jest także w sygnale zmodulowanym w.cz. z podnośną zgodną ze standardem wybranego kanału. Dla standardu B/G dostępny jest sygnał audio A2

Pomiar poziomu sygnałów CVBS oraz Audio-L i Audio-R
Kompleksowa kontrola gniazd odbiornika telewizyjnego (zwłaszcza w procesie produkcji) powinna obejmować także pomiar poziomu sygnałów wyjściowych z OTV (wyjściowe sygnały wideo i audio monitorujące sygnał antenowy lub sygnał aktualnie zobrazowany na ekranie dostępne są na gniazdach SCART odbiornika). W tym celu generator CPG-15 wyposażono w układ pomiaru wartości międzyszczytowej dla sygnału wideo i wartości skutecznej dla sygnałów audio (obydwa kanały - L i R). Wynik pomiaru jest na bieżąco przekazywany do komputera poprzez interfejs RS232.

Sterowanie
Sterowanie wszystkimi funkcjami generatora możliwe jest poprzez podświetlane klawisze na panelu czołowym albo z komputera poprzez interfejs RS-232. Stan urządzenia jest przejrzyście sygnalizowany za pomocą diod podświetlających aktywne klawisze oraz na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym.


Obudowa

Generator umieszczono w profesjonalnej metalowej obudowie przeznaczonej do montażu w standardowej szafie 19 cali. Wszystkie elementy obsługi (z wyjątkiem wyłącznika sieciowego) umieszczono z przodu, a wszystkie gniazda wyjściowe z tyłu generatora. Nowoczesna energooszczędna konstrukcja pozwoliła na rezygnację z jakichkolwiek otworów wentylacyjnych będących często przyczyną gromadzenia się kurzu i awarii podobnych urządzeń.

Dokumentacja:


Produkt nie znajduje się w bieżącej ofercie - wytwarzany na zamówienia hurtowe

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Generator CPG-16X

Generator
telewizyjnych i komputerowych obrazów wysokiej rozdzielczości HDMI, DVI, YPbpR, VGA-SXGA przeznaczony dla warsztatów serwisowych jako wzorcowe źródło sygnałów testowych generowanych w różnych formatach i o różnych rozdzielczościach.

Formaty TV wysokiej rozdzielczości
Generator CPG-16X wytwarza sygnały telewizji standardowej i wysokiej rozdzielczo
ści w 10 różnych formatach wyświetlanych z międzyliniowością i bez (patrz: tablica). Sygnały w tych formatach dostępne są na standardowych wyjściach YPbPr i HDMI.

Formaty komputerowe
Generator CPG-16X wytwarza wizyjne sygnały komputerowe w 15 różnych formatach (patrz: tablica). Sygnały te są wyprowadzone na złącze D-SUB 15pin.


Fonia
Dwa sygnały audio dostępne są niezależnie od wybranego formatu obrazu. W kanale prawym generowany jest ton 400 Hz, w kanale lewym - 1 kHz. Sygnały fonii m.cz. wyprowadzone są na gniazda 2×CINCH, towarzyszą także sygnałom wideo na gnie
ździe HDMI.

Obrazy testowe
Dostępne są obrazy testowe jak na ilustracjach obok. Dowolny obraz może być wyświetlony w dowolnym dostępnym formacie.

Sterowanie
Sterowanie wszystkimi funkcjami generatora możliwe jest poprzez klawisze na panelu czołowym albo z komputera poprzez interfejs RS-232
( pobierz instrukcję). Stan urządzenia jest przejrzyście sygnalizowany za pomocą diod świecących i wyświetlacza ciekłokrystalicznego.

Cena: 780,00zł + 23% VAT, Zasilacz (9Vac/1200mA) 30,00zł + 23% VAT

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Generator CTV-10S

Warsztatowe źródło tradycyjnych sygnałów wizji i fonii, przeznaczonym do naprawy, kontroli, regulacji i oceny jakości pracy odbiorników telewizyjnych. Do wyboru jest 10 obrazów kontrolnych:

 • pole czerwone
 • pole zielone
 • pole niebieskie
 • pole białe
 • pasy pionowe
 • białe / czarne pole z ramką na brzegu przełączane automatycznie (test dynamiczny)
 • pasy pionowe na połowie ekranu, na drugiej połowie kolor przełączany automatycznie (test dynamiczny)
 • czarne pole + kropki + biały prostokąt na środku ekranu
 • krata
 • koło + krzyż.


Sygnały testowe są dostępne na trzech gniazdach wyjściowych:

 • antenowym - sygnał w.cz. z możliwością wyboru kanału 21, 36 lub 69 w paśmie UHF (synteza częstotliwości), z fonią 1kHz na podnośnej przełączanej pomiędzy 5,5 / 6,0 / 6,5MHz
 • SCART - sygnał VIDEO (system PAL, 1Vpp/75ohm), AUDIO (sygnał m.cz. fonii 1kHz o poziomie > 0,7Vpp) oraz trzy sygnały kolorów podstawowych RGB (0,7Vpp/75ohm polaryzacja pozytywowa) wraz z sygnałem synchronizacji, napięcie na wypr. 8 do automatycznego przełączania odbiornika w tryb AV, napięcie na wypr. 16 do automatycznego przełączenia odbiornika w tryb RGB
 • SVHS - sygnał luminancji Y (1Vpp/75ohm) oraz chrominancji C (0,286V/75ohm)


Pobierz instrukcję obsługi


Cena: 320,00zł + 23% VAT (przewód koncentryczny w.cz. w zestawie)

Strona główna | Oświetlenie LED | Projekty - Usługi | Dla Serwisu RTV | Galeria - Referencje | Firma | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego